تبلیغات
دانلود آهنگهای جدید،نرم افزار،اخبار بازیها - نقد و بررسی بازی Prince of Persia: Warrior Within
دانلود آهنگهای جدید،نرم افزار،اخبار بازیها

نقد و بررسی بازی Prince of Persia: Warrior Within

جمعه 28 فروردین 1388

شاهزاده پارسی بار دیگر شمشیر به دست گرفته است تا با دشمنان خود به مجادله بپردازد. او از توانایی ها و ویژگی های منحصر بفرد خود استفاده می كند و شجاعانه می جنگد ولی هیچ راه بازگشتی ندارد. آیا شاهزاده خواهد توانست خود را از مخمصه ای كه در آن گرفتار شده است نجات بدهد؟

توسعه دهنده :
Ubisoft Montreal

ناشر :
Ubisoft

سبك :
اكشن

تاریخ انتشار :
2004/10/29

سیستم مورد نیاز :
پنتیوم III ، ویندوز 98 و بالاتر ، 256 مگابایت رم ، 64 مگابایت كارت گرافیك ، 1.5 گیگابایت فضای خالی

سیستم پیشنهادی :
پنتیوم IV ، ویندوز 98 و بالاتر ، 512 مگابایت رم ، 128 مگابایت كارت گرافیك ، 1.5 گیگابایت فضای خالی


داستان این قسمت پس از اتفاقات The Sands of Time به وقوع می پیوندد و شاهزاده ما به سرزمین مادری خود بابل برگشته است. اما هیچ چیز آنطور كه باید ، پیش نمی رود و با توجه به اتفاقات رخ داده در The Sands of Time مشكلات بسیاری برای او پیش می آید او تحت تعقیب موجودی به نام Dahaka می باشد و جز یك راه ، چاره ای دیگر برای خود نمی بیند ! او راهی جز رفتن به جزیره زمان كه در آن Hourglass of Time ساخته شده است ندارد به همین علت به همراه سپاهیان خود به وسیله كشتی ، رهسپار جزیره زمان می شود تا با رفتن به گذشته از ساخته شدن Sands of Time جلوگیری كند. بدین ترتیب قادر خواهد بود از وقوع اتفاقات نامطلوب در قصر مهاراجه جلوگیری كرده و Dahaka خدای زمان دیگر به دنبال نابودی او نخواهد بود ، اما در نزدیكی های جزیره مورد تهاجم عده ای قرار می گیرد و بعد از برخوردهایی كه در دموی آغازین مشاهده خواهید كرد ، كشتی و همراهانش نابود شده و شاهزاده به تنهایی وارد جزیره می شود. بازی در همان اواسط جنگ با افراد كشتی مهاجم آغاز شده و شما در نقش شاهزاده بازی را آغاز خواهید نمود. شاهزاده به دلیل گشودن شن های زمان محكوم به نیستی و مرگ است ... آیا شاهزاده خواهد توانست از این مخمصه جان سالم به در برده و همه چیز را به حالت عادی بازگرداند ! آیا خواهد توانست از شر Dahaka نجات یافته و او را نابود سازد ؟ آیا او خواهد توانست سرنوشت خود را تغییر دهد ؟ پاسخ همه این سوالات را در ادامه بازی دریافت خواهید گرفت.پیش از آنكه به بررسی جدیدترین نسخه از سری بازی های Prince of Persia بپردازیم ، بهتر است نگاهی كوتاه و گذرا به تاریخچه این بازی در گذشته بیاندازیم :

Prince of Persia 1989 : در حالی كه همگان در این سال ها یگانه دستگاه بازی موفق را آمیگا 500 می دانستند و افراد معدودی صاحب رایانه بودند ، این بازی برای آمیگا و كامیپیوترهای شخصی آن زمان روانه بازار شد. نسخه آمیگای این بازی از گرافیك ، كنترل و نرمش حركات بالاتری از نسخه رایانه آن برخوردار بود . داستان بازی در مورد شاهزاده ای پارسی می گذشت كه به زندان افتاده و قصد رهایی از زندان را داشت. این بازی كه اولین پروژه جدی فردی جوان به نام Jordan Mechner بود مورد استقبال بالایی قرار گرفت و در آن دوران حدود بیش از دو میلیون نسخه فروش داشت. این بازی حالتی ماجراجویانه داشت و در طول بازی با معماهای زیادی مواجه می شدید.

Prince of Persia 2 The Shadow & The Flame 1993 : بعد از آنكه نسخه نخستین مورد استقبال بسیار بالایی قرار گرفت ، سازندگان نسخه دوم آن را چهار سال بعد در اختیار علاقه مندان قرار دادند هرچند كه گرافیك بازی از پیشرفت قابل ملاحظه و چشمگیری برخوردار بود و محیط اطراف از تنوع بیشتری بهره می برد ، اما بر خلاف فروش بسیار بالا نتوانست رضایت طرفدارانش را جلب كند و به عقیده بسیاری از كارشناسان و بازیكنان هرچه قدر كه موارد مختلف در این نسخه پیشرفت كرده بود اما هیجان حاكم بر آن افت كرده و به هیچ عنوان قابل مقایسه با نسخه اولیه نبود.

Prince of Persia 3D 1999 : در این سال ها بازی های سه بعدی شدیدا مورد استقبال عموم قرار گرفته بود و در واقع نسل جدیدی از بازی ها در اواخر دهه نود عرضه شده بود كه در این بین بازی پرطرفدار Prince of Persia نیز از این رویه پیروی كرده بود و نسخه جدید را با محیطی سه بعدی در اختیار علاقه مندان قرار داد. هرچند كه بازی از گرافیك بالا و خوبی بهره می برد اما این بار در كنترل مشكلات متعدد و فراوانی وجود داشت كه عملا انگیزه و رغبت بازیكنان را برای ادامه از بین می برد و همه امیدها و انتظارهایی كه از این بازی می رفت ، نقش بر آب شد.

Prince of Persia The Sands of Time 2003 : این نسخه را می توان زنده شدن یك افسانه در دنیای بازی ها دانست. همانقدر كه نسخه نخستین Prince of Persia سراسر نوآوری ، زیبایی و هیجان را همراه خود داشت ، این نسخه از بازی همچون جد خود مورد استقبال بسیاری از طرفداران بازی های رایانه و كنسول قرار گرفت و از ارزش بسیار بالایی برخوردار شد.


به طور قطع اولین نكته ای كه در آغاز بازی متوجه آن خواهید شد محیطی كاملا متفاوت با نسخه قبل می باشد و در اكثر بخش ها ، وقایع حاكم بر بازی در مكان های تاریك به وقوع می پیوندد. هدف كمپانی سازنده نیز چیزی جز القای این محیط به بازیكن نبوده و در به ثمر رساندن هدف خود هرچند دارای مشكلاتی بوده اند اما می توان گفت كه به خوبی كار خود را به انجام رسانده اند. یكی از نكات دیگری كه در ادامه جلب توجه می كند رخ دادن وقایع بازی در بین دو زمان گذشته و حال می باشد كه دایما شما در بین این دو زمان در حال رفت و برگشت خواهید بود. اگر در زمان حال قصر به صورت یك خرابه در آمده و رفتن به بعضی از نقاط آن غیرممكن باشد در زمان گذشته قصر شكلی كاملا زیبا دارد و هیچ خرابه ای در آن دیده نمی شود و شما قادر هستید تا به اكثر نقاط آن بروید اما به دلایلی دایما بین این دو زمان در حال رفت و آمد خواهید بود.
بخش موفق دیگر افزوده شده به بازی را میتوان در حركات و تكنیك هایی كه شاهزاده از خود به نمایش در می آورد دانست. در این نسخه شاهد وجود حركات تركیبی مختلفی خواهیم بود. اگر شاهزاده در نسخه قبل قادر به انجام چند حركت از خود بود در این نسخه شاهد انجام دهها حركت مختلف از او هستیم. اكثر این حركات بوسیله دو سلاح كه در اختیار دارد انجام می پذیرد. لازم به ذكر است كه در طول بازی همواره شمشیری ثابت را در اختیار دارید كه قادر به تعویض آن نیستید اما سلاح دیگر را می توانید تعویض كنید و حتی به سوی دشمنان پرتاب كنید البته باید گفت كه سلاح دیگر بعد از چند بار استفاده از كار افتاده و غیر قابل استفاده می شود. در مورد سلاح دوم قابل تعویض بهتر است به این نكته نیز اشاره كنم كه الزاما شمشیر نبوده و سلاح های دیگری از قبیل خنجر ، تبر و ... نیز برای استفاده موجود می باشند و وجود این اسلحه های مختلف و متنوع یكی دیگر از نقاط قوت بازی به شمار می رود. از جمله حركات شاهزاده نیز می توان به دو نیم كردن دشمنان ،‌ بریدن سر آنان ، گرفتن سلاح دشمنان در حین مبارزه ، چرخش 360 درجه با استفاده از ستون ها و كشتن بیش از سه دشمن با انجام این چرخش و بسیاری از حركات دیگر كه هریك تاثیر بسزایی در مبارزه شما و نابودی دشمنان خواهند داشت ، اشاره كرد.

دشمنان شما نیز از تنوع بالایی بهره مند هستند و با دشمنانی بسیار سرسخت در طول بازی مواجه خواهید شد و نابود كردن هریك از آنان نیازمند به كار بردن تكنیك و حركتی ویژه می باشد. هوش مصنوعی نیز بسته به درجه سختی بازی شما را به دردسر انداخته و در مجموع می توان گفت كه در سطح موفق و خوبی قرار دارد.
در مورد حركات ویژه ای كه شاهزاده انجام می دهد می توان به توانایی Recall كردن اشاره كرد. بدین صورت كه در طول بازی و در صورتی كه در حین انجام بازی مرتكب اشتباهی بشوید و یا آنكه بمیرید قادر به عقب برگرداندن زمان می باشید. ویژگی دیگر بازی را می توان در توانایی كند كردن زمان دانست بدین گونه كه همه دشمنان و وسایلی كه در اطراف شما قرار دارند كند شده ولی شما قادر هستید به سرعت حركت كنید. در مجموع این توانایی ها در ادامه بازی و با پیشرفت هایی كه در مراحل انجام می دهید در اختیار شما قرار می گیرد. لازم به ذكر است كه همچون نسخه قبل شاهزاده از حركاتی همچون حركت بر روی دیوار و رفتن به سمتی دیگر بهره می برد.
یكی از مهمترین عناصر بازیهای این سبك كنترل راحت و بدون مشكل شخصیت می باشد كه در نسخه قبل در بین بازی های هم سبك خود می توان گفت كه از بهترین كنترل بهره می برد و باید گفت كه در این نسخه نیز موفقیت نسخه قبل در مورد كنترل شخصیت و چرخش موزون دوربین تكرار شده است و شما با هیچگونه مشكلی در این زمینه مواجه نخواهید شد.
صدا و موزیك های بازی در مقایسه با نسخه قبل دارای افت نسبی می باشد. هرچند كه صداگذاری ها در حد مطلوبی قرار دارند اما موزیك بازی كمی ضعیف می باشد و هیجان كافی را در اختیار بازیكن قرار نمی دهد.
گرافیك بازی نیز تغییر چندانی نكرده است اما با این وجود در سطح قابل قبول و خوبی قرار دارد. طراحی شخصیت ها و تحرك سازی آنان با دقت بالایی انجام گرفته است. محیط اطراف با وجود گرافیك نسبتا خوب دارای معایبی نیز می باشند.
در مجموع اگرچه این نسخه از بازی تفاوت چندانی با نسخه قبلی خود نداشت و نوآوری كمتری در آن دیده شد اما همچنان ارزش و هیجان كافی را داشت و انجام این بازی را به همه دوستداران این سبك بازیها توصیه می كنم.

 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
آرشیو
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها